Jak pomóc osobie mobbingowanej?

Jeśli zdarzy się, że ktoś w Twoim otoczeniu cierpli z powodu mobbingu, możesz mu pomóc. Psycholog Agnieszka Pilch radzi, jak najlepiej to zrobić.

1. Nie lekceważ problemu. Nie mów: „Zdaje ci się, niemożliwe, dasz sobie radę, zrób z tym coś”. Nie obwiniaj ofiary! Nie mów: „Bo Ty zawsze masz jakieś problemy” – Pamiętaj, że nawet jeśli tak jest, to mobbing tych problemów nie rozwiązuje.

2. Pomóż osobie mobbingowanej zobiektywizować problem. Jak to zrobić? Zapoznaj się z definicją mobbingu i zapytaj, czy opisywane zdarzenia tak właśnie wyglądają, pomoże to stwierdzić, czy to może już być mobbing, i na jakim jest etapie.

3. Jeśli jest to początek mobbingu, możesz spróbować asertywności – obmyśleć z osobą mobbingowaną odpowiednie scenki i poćwiczyć razem.

4. Można też spróbować mediacji.

5. Jeśli jest to zaawansowany mobbing, pomóż ofierze gromadzić dowody, znaleźć pomoc prawną.

6. Zadbaj o stan psychiczny osoby mobbingowanej. Słuchaj jej i wspieraj, ale jednocześnie nie pozwól jej stale o tym mówić i „nakręcać się” emocjonalnie. Możesz zająć ją innymi sprawami – przyjemnościami, odpoczynkiem, zainteresować zadaniami domowymi – ale jednocześnie nie wymagaj od niej zajmowania się wszystkim.

7. Zadbaj o poczucie wartości – spróbuj umożliwić osobie przeżycie sukcesu i kompetencji podczas innych działań – domowych, społecznych, skierować uwagę na zainteresowania lub działania będące alternatywą dla dotychczas wykonywanej pracy.

8. Wspólnie pomyślcie o alternatywie – o innej pracy i tym, jak sobie poradzić podczas jej szukania. Żadnego: „musisz wytrzymać, bo co bez twoich dochodów zrobimy?” Zdrowie jest kapitałem ważniejszym niż praca, bo umożliwia jej podejmowanie.

9. Zachęć do leczenia – psychoterapii, kiedy to jest potrzebne i do szukania pomocy w stowarzyszeniu. Nie pozwalaj, by ktoś zostawał z tym problemem sam czy tylko w rodzinie.